آسیانیوز

نسخه آزمایشی

اقتصادی

ایلان ماسک: ماهواره‌ و اینترنت ازاد برای ایران فعال می شود/عاقبت مسدود شدن سایت استارلینک

زمان انتشار :
شنبه، 2 مهر 1401-12:11

منبع خبر :
آسیانیوز

کد گزارشگر :
213

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس در واکنش به نوشته آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا درباره لغو تحریم‌ها برای گردش اطلاعات در ایران،گفت ماهواره‌ استارلینک «فعال» می‌شود.

اینترنت ماهواره ای ایلان ماسک

به گزارش آسیانیوز، ایلان ماسک اینترنت استارلینک را برای ایران «فعال» می‌کند.

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس روز جمعه در واکنش به نوشته آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا درباره لغو تحریم‌ها برای گردش اطلاعات در ایران، در توییتی کوتاه نوشته است که ماهواره‌ استارلینک «فعال» می‌شود.

آنتونی بلینکن ساعاتی پیشتر در توئیتی نوشت : «امروز برای پیشبرد آزادی اینترنت و جریان آزاد اطلاعات برای مردم ایران اقدام کردیم و مجوز عمومی را جهت دسترسی بیشتر آنها به ارتباطات دیجیتال صادر کردیم.

ایلان ماسک در پاسخ نوشته است: «استارلینک فعال می‌شود.»

در پی قطع گسترده اینترنت در بحبوحه اعتراضات در ایران، وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه مجوز کلی گسترش دسترسی به خدمات اینترنتی برای ایرانیان را صادر کرد.

بر اساس این بیانیه که روز جمعه اول مهر ماه در وبسایت خزانه‌داری منتشر شده است، آمریکا می‌خواهد حمایت از آزادی بیان  را با به روز رسانی مجوزهای دولتی افزایش دهد.

گروهی از نمایندگان دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در کنگره آمریکا در نامه‌ای به ژانت یلن وزیر خزانه‌داری ایالات متحده از او خواسته بودند که با توجه به اعتراضات اخیر در ایران، در صورت دریافت تقاضای ایلان ماسک برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به ایران، فورا با این تقاضا موافقت کند.

همچنین بعد از اعلام این خبر، امروز سایت رسمی استارلینک در چندین ISP ایرانی فیلتر شده است. در حالی که روز چهارشنبه وزیر ارتباطات گفته بود استارلینک نمی‌تواند بدون مجوز کارش را در ایران آغاز کند./

0 دیدگاه92 بازدید
دیدگاه ها
هیچ نظری یافت نشد