آسیانیوز

نسخه آزمایشی

سیاسی

مجوز اینترنت آزاد برای ایران صادر شد

زمان انتشار :
جمعه، 1 مهر 1401-22:2

منبع خبر :
آسیانیوز

کد گزارشگر :
213

وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز کلی گسترش دسترسی به خدمات اینترنت آزاد برای ایران را صادر و اعلام کرد.

اینترنت آزاد ماهواره ای

به گزارش آسیانیوز، در پی قطع گسترده اینترنت در ایران، وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز کلی گسترش دسترسی به خدمات اینترنتی برای ایرانیان را صادر کرد.

بر اساس این بیانیه که روز جمعه اول مهر ماه در وبسایت خزانه‌داری منتشر شده است، آمریکا مدعی شد می‌خواهد حمایت از آزادی بیان برای مردم ایران را با به روز رسانی مجوزهای دولتی افزایش دهد.

والی آدیمنو معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: «در حالی که مردم ایران در اعتراض به مرگ مهسا امینی به خیابان‌ها آمده‌اند، آمریکا حمایت خود از گردش آزاد اطلاعات برای شهروندان ایرانی را دوباره افزایش می‌دهد.»

خزانه‌داری می‌گوید آمریکا قبلا نیز ارائه برخی خدمات مربوط به اینترنت را برای ایرانی‌ها از تحریم معاف کرده بود، اما معافیت‌های جدید روز جمعه در راستای به روز رسانی مجوزهای کلی دسترسی به اینترنت برای ایرانی‌ها است.

مجوزهای جدید خزانه‌داری پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی و کنفرانس‌های ویدیویی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و مجوزهای بیشتری را برای خدماتی ارائه می‌دهد که از ابزارهای ارتباطی پشتیبانی می‌کنند.

مجوزهای جدید همچنین شامل ارائه برنامه‌های خدمات اینترنتی ضد ویروس‌ها، برنامه‌های ضد ردگیری، ضد بدافزارها، وی‌پی‌ان‌ها و برنامه‌های ضدسانسور است و شرط قبلی «استفاده شخصی» از این برنامه‌ها را لغو می‌کند تا شرکت‌ها نیز بتوانند از آن بهره بگیرند.

 خزانه‌داری ادعا کرد جمهوری اسلامی روز چهارشنبه گذشته دسترسی اکثریت ۸۰ میلیون جمعیت ایران را به اینترنت محدود کرد.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز روز جمعه با انتشار توئیتی اعلام کرد که واشینگتن با مجوزهای جدیدی، گامی در جهت گسترش آزادی اینترنتی و گردش آزاد اطلاعات برای مردم ایران برداشته است.

گروهی از نمایندگان دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در کنگره آمریکا در نامه‌ای به ژانت یلن وزیر خزانه‌داری ایالات متحده از او خواسته بودند که در صورت دریافت تقاضای ایلان ماسک برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به ایران، فورا با این تقاضا موافقت کند.

در نامه نمایندگان کنگره آمریکا آمده است، ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس، روز دوشنبه اعلام کرده که برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به ایران خواستار معافیت از تحریم‌های ایران است و «اگر چنین درخواستی برای مجوز ارسال شود، از شما می‌خواهیم فوراً آن را تأیید کنید.»

گزارش‌های رسیده حاکی است همزمان با گسترش اعتراضات به مرگ مهسا امینی٬ اینترنت در بسیاری از نقاط ایران به ویژه در شهر تهران دچار اختلال‌های گسترده‌ای شده و شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان اینستاگرام و واتساپ فیلتر شده‌اند.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز سه‌شنبه اعلام کرد، برخی تجهیزات ماهواره اینترنتی اجازه صادرات به ایران را دارند./


0 دیدگاه825 بازدید
دیدگاه ها
هیچ نظری یافت نشد