آسیانیوز

نسخه آزمایشی

سیاسی

مذاکرات هسته‌ای به عقب بازگشت/ایران سبب به خطر افتادن برجام شد!

زمان انتشار :
شنبه، 12 شهریور 1401-2:16

منبع خبر :
آسیانیوز

کد گزارشگر :
213

یک نشریه خارجی گزارش داد در پی پاسخ اخیر ایران به نظرات آمریکا درباره متن توافق احتمالی احیای برجام، مذاکرات هسته‌ای تهران و قدرت‌های جهانی به خطر افتاده است.

مذاکرات هسته‌ای به عقب بازگشت/ایران سبب به خطر افتادن برجام شد! asianews
به گزارش آسیانیوز، عقب‌گرد» در مذاکرات هسته‌ای؛ پولیتیکو: پاسخ ایران احیای برجام را به خطر انداخته است.

نشریه پولیتیکو گزارش داد در پی پاسخ اخیر ایران به نظرات آمریکا درباره متن توافق احتمالی احیای برجام، مذاکرات هسته‌ای تهران و قدرت‌های جهانی به خطر افتاده است. یک مقام ارشد دولت جو بایدن به این نشریه گفت آمریکا در حال بررسی پاسخ ایران است اما این پاسخ «اصلا دلگرم‌کننده نیست».

پولیتیکو نوشت که هنوز مشخص نیست ایران و آمریکا تا چه زمانی به مذاکرات و تلاش برای احیای برجام ادامه دهند.

یک مقام ارشد دولت آمریکا که نامش فاش نشده، در گفت‌وگو با این نشریه، از ارائه جزییات درباره آن‌چه جمهوری اسلامی پیشنهاد کرده خودداری کرد اما گفت: «بر اساس پاسخ آن‌ها، به نظر می‌رسد ما در حال عقب‌گرد هستیم.»

همچنین یک دیپلمات اروپایی این ارزیابی منفی مقام آمریکایی را تایید کرد و گفت که پاسخ ایران «منفی و غیرمنطقی» به نظر می‌رسد.

پولیتیکو به نقل از یکی دیگر از افراد مطلع نوشت که پاسخ ایران «اصلا خوب به نظر نمی‌رسد».

این در حالی است که حسین امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر امور خارجه عمان گفت در فرآیند تهیه پاسخ ایران [در مذاکرات هسته‌ای]، تسریع و تسهیل جمع‌بندی مذاکرات مد نظر قرار گرفته است.

مشاور تیم مذاکره اتمی و نمایندگان مجلس ایران نیز پاسخ جمهوری اسلامی به نظرات آمریکا درباره احیای برجام را «معقول» خواندند.

یک دیپلمات اروپایی اما گفت نمی‌خواهد چیزی به اظهارات نماینده عالی اروپا اضافه کند.

او همچنین گفت: «در اوضاع کنونی نمی‌خواهیم چیزی به اظهارات نماینده عالی اروپا [جوزپ بورل] در پراگ بیفزاییم.»

بورل در حاشیه نشست غیر رسمی وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پراگ ابراز امیدواری کرده بود با توجه به زمینه‌های مشترک برای توافق، برجام به زودی احیا شود.

مقام‌های سیاست خارجی اتحادیه اروپا هنوز درباره پاسخ ایران اظهار نظر نکرده‌اند اما یک دیپلمات اروپایی هم به استفنی لیختنشتاین، خبرنگار دیپلماتیک ساکن وین، گفته است پاسخ ایران به نظرات آمریکا درباره احیای برجام «منفی و غیرمنطقی» به نظر می‌رسد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح روز جمعه ۱۱ شهریور از ارسال پاسخ تهران در مورد نظرات آمریکا در ارتباط با متن پیش‌نویس توافق احتمالی احیای برجام خبر داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم ضمن تایید دریافت این پاسخ از طرف اتحادیه اروپا گفت: «متاسفانه پاسخ ایران به نظرات آمریکا درباره متن توافق احیای برجام سازنده نیست.»/
0 دیدگاه56 بازدید
دیدگاه ها
هیچ نظری یافت نشد