آسیانیوز

نسخه آزمایشی

سیاسی

نتیجه گفت‌وگوی یائیر لاپید و جو بایدن درباره ایران

زمان انتشار :
پنجشنبه، 10 شهریور 1401-3:34

منبع خبر :
آسیانیوز

کد گزارشگر :
213

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای از گفت‌وگوی یائیر لاپید با جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، پیرامون مذاکرات هسته‌ای و اقدامات منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

نتیجه گفت‌وگوی یائیر لاپید و جو بایدن درباره ایران asianews
به گزارش آسیانیوز، دفتر نخست‌وزیری اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای از گفت‌وگوی یائیر لاپید با جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، پیرامون مذاکرات هسته‌ای و «اقدامات تروریستی منطقه‌ای ایران» خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، براساس این بیانیه که روز چهارشنبه ۹ شهریور منتشر شد، لاپید در این تماس تلفنی به‌صورت «مفصل» در مورد توافق هسته‌ای و تلاش‌های گوناگون برای جلوگیری از پیشرفت ایران برای دستیابی به بمب هسته‌ای گفت‌وگو کردند.

کاخ سفید هم در بیانیه‌ای گفته که بایدن تاکید کرده است ایران هرگز اجازه نخواهد یافت به سلاح هسته‌ای دسترسی پیدا کند.

در بخش دیگری از بیانیه دفتر نخست‌وزیری اسرائیل ادعا شده که رهبران دو کشور همچنین در مورد موضوعات منطقه‌ای از جمله «فعالیت‌های ایران در خاورمیانه و فراتر از آن» بحث و تبادل نظر کردند: در همین چارچوب نخست‌وزیر اسرائیل «حملات اخیر در سوریه» را به  بایدن گوشزد کرد.

اشاره این بیانیه به حملات دو هفته پیش نیروهای نیابتی ایران به پایگاه نظامی التنف بود که میزبان نیروهای آمریکایی و متحدانش در سوریه است.

آمریکا در واکنش به این حملات، هفته گذشته برای سه روز متوالی مواضع نیروهای نیابتی و مورد حمایت ایران در سوریه را بمباران کرد و اسرائیل نیز همزمان حملات به این نیروها را افزایش داد.

بایدن اعلام کرده است که حملات اخیر برای جلوگیری از تهاجم بیشتر ایران و نیروهای مورد حمایتش به نظامیان آمریکا در سوریه انجام شده است.

خبرگزاری رویترز با پوشش گفت‌وگوی تلفنی لائیر و بایدن گزارش داده است در حالی که مذاکرات هسته‌ای وین احتمالا به موفقیت نزدیک می‌شود، اسرائیل تلاش‌ها برای توقف این مذاکرات را افزایش داده است.

اخیرا هم وزیر دفاع و مشاور امنیت ملی اسرائیل راهی واشینگتن شدند و قرار است رئیس موساد نیز هفته آینده به آمریکا سفر کند.

بیانیه نخست‌وزیری اسرائیل در ادامه می‌گوید بایدن در گفت‌وگوی تلفنی روز چهارشنبه خود بر تعهد عمیق این کشور برای تامین امنیت اسرائیل و حفظ توانایی این کشور برای مقابله با دشمنان و تهدیدات تاکید کرد.

لاپید هفته گذشته نیز برجام را «توافقی بد» خواند و مدعی شد که احیای آن سالانه «۱۰۰ میلیارد دلار» برای جمهوری اسلامی ایران به ارمغان خواهد داشت تا صرف شبه‌نظامیان حماس، حزب‌الله و جهاد اسلامی شود./
0 دیدگاه69 بازدید
دیدگاه ها
هیچ نظری یافت نشد