آسیانیوز

نسخه آزمایشی

سیاسی

حمله خشونت بار به معترضان دولت در عراق/اصابت موشک به منطقه سبز بغداد

زمان انتشار :
سه‌شنبه، 8 شهریور 1401-13:21

منبع خبر :
آسیانیوز

کد گزارشگر :
213

در حالی که مرکز رسانه‌ای امنیتی عراق روز سه‌شنبه، هشتم شهریور، خبر دادند که منطقه سبز بغداد هدف چهار موشک قرار گرفته است بیش از ده ها نفر نیز در درگیری های اخیر هدف گلوله قرار گرفتند.

حمله به معترضان دولت در عراق/اصابت موشک به منطقه سبز بغداد

به گزارش آسیانیوز، در حالی که درگیری‌ها میان شبه‌نظامیان شیعی رقیب در عراق برای دومین روز پیاپی ادامه دارد، نیروهای امنیتی از اصابت چندین موشک به منطقه سبز بغداد خبر دادند.

همزمان آمار کشته‌شدگان در اردوگاه حامیان صدر افزایش یافته و ایران تلاش‌ می‌کند شهروندان خود را از عراق خارج کند.

«مرکز رسانه‌ای امنیتی» عراق روز سه‌شنبه، هشتم شهریور، خبر داد که منطقه سبز بغداد هدف چهار موشک قرار گرفته و این موشک‌ها در یک مجتمع مسکونی فرود آمد و خساراتی به آن وارد شده است.

منطقه سبز عراق که در حاشیه رودخانه دجله قرار دارد، ساختمان‌های مهم دولتی و سفارتخانه‌ها را در خود جای داده است.

بر اساس اعلام نیروهای امنیتی، موشک‌ها از سوی شبه‌نظامیان و از منطقه الحبیبیه و البلدیات در شرق پایتخت پرتاب شده بود.

همزمان خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع پزشکی در بغداد گزارش داد که از روز دوشنبه ۲۳ نفر از هواداران مقتدا صدر، رهبر پرنفوذ شیعیان عراق، به ضرب گلوله کشته شدند.

بر اساس همین گزارش، در همین مدت، دست‌کم ۳۸۰ نفر در خشونت‌های منطقه سبز زخمی شدند.

خبرگزاری فرانسه اضافه کرد درگیری‌ها میان ارتش و شبه‌نظامیان حشدالشعبی از یک سو و هواداران صدر از بامداد سه‌شنبه از سر گرفته شده است.

به گزارش این خبرگزاری، صدای شلیک سلاح‌های خودکار و راکت‌های آرپی‌جی در سراسر بغداد شنیده می‌شد که منشاء آن منطقه سبز بود.

همچنین رویترز گزارش داد در طول شامگاه دوشنبه صدای تیراندازی‌های مداوم و پرتاب راکت در سراسر پایتخت عراق شنیده می‌شد.

این خبرگزاری از بغداد نوشت که خیابان‌های این شهر در روز سه‌شنبه، هشتم شهریور، تقریبا از مردم عادی خالی بود و مردان مسلح در وانت‌هایی بودند که مسلسل و نارنجک‌انداز حمل می‌کردند.

روز دوشنبه پس از اعلام کناره‌گیری مقتدی صدر از سیاست، هوادارانش به مقر دولت در منطقه سبز بغداد و ساختمان‌های دولتی دیگر مناطق عراق یورش بردند.

بسته شدن مرزهای ایران و عراق و بازگرداندن مسافران ایرانی

در این شرایط، جمهوری اسلامی ایران از بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی ایران و عراق خبر داده‌اند.

حسن خوشخو، معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی ایران، روز سه‌شنبه گفت: «هم اکنون تمامی پروازهای ایران به سمت عراق تا اطلاع ثانوی لغو شده و هیچ پروازی از سمت ایران به عراق انجام نمی‌شود.»

او با این حال اضافه کرد مجوز دو پرواز فوق‌العاده به نجف برای برگرداندن مسافران مانده در فرودگاه طی روز سه‌شنبه صادر شده است.

همچنین در حالی که معاون وزیر کشور ایران شامگاه دوشنبه اعلام کرد مرزهای زمینی ایران با عراق به دلیل ناآرامی‌های این کشور بسته شده، نادر عمیدزاده، فرماندار خرمشهر، از آمادگی برای تخلیه زائران ایرانی از مسیر مرز شلمچه به داخل کشور خبر داد.

با وجود فراخوان رهبران سیاسی عراق به گفت‌وگو میان گروه‌های مختلف سیاسی، نگرانی‌ها از تداوم خشونت‌ها در این کشور همچنان وجود دارد.

حمزه حداد یک تحلیلگر سیاسی به خبرگزاری فرانسه گفت در پیشینه مقتدی صدر، عقب‌نشینی در عرصه سیاسی وجود داشته، اما این «وحشتناک‌تر» است، زیرا «ممکن است این گونه تصور شود که این چراغ سبزی به هوادارانش برای هر کاری است.»

در حالی که اعتراضات اخیر حامیان صدر هفته‌ها ادامه داشت، تاکنون رویارویی صدری‌ها با به ویژه گروه‌های شیعی تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران به خشونت کشیده نشده بود./

0 دیدگاه97 بازدید
دیدگاه ها
هیچ نظری یافت نشد