آسیانیوز

نسخه آزمایشی

یزد

ارائه خدمات بهتر به شهروندان با برقراری ارتباط اطلاعاتی بین سامانه‌های مکان محور شهر

زمان انتشار :
دوشنبه، 7 شهریور 1401-23:53

منبع خبر :
آسیانیوز

کد گزارشگر :
306

یزد - رئیس کمیسیون شهر هوشمند و بهبود روش‌ها شورای اسلامی شهر در جلسه این کمیسیون گفت: در شهرداری یزد سامانه هایی وجود دارد که هرکدام به نحوی سامانه اطلاعات جغرافیایی به حساب می‌آیند و دارای اطلاعات مکانی و توصیفی در حوزه‌های کاری مختلف هستند. اینگونه برنامه‌ها، نقشه ای که صرفا به صورت عکس هست را به سامانه ای تبدیل میکنند که تمام نقاط آن معنای جغرافیایی پیدا میکند و با واقعیت مکانی ارتباط دارد

رسانه جدید
آسیانیوز / یزد ؛ تجملیان ادامه داد: در سامانه‌های مکان محور، اطلاعات مکانی (نشانی دقیق جغرافیایی مکان مورد نظر) و همچنین اطلاعات توصیفی (اطلاعات تکمیلی در باب مشخصات عارضه مورد نظر در آن مکان) ارائه می‌شود.
 
وی درخصوص مشکل تناقض اطلاعاتی بین سامانه‌های مکان‌ محور موجود افزود: حدود ۲۰ سامانه دارای اطلاعات مکانی در شهرداری یزد وجود دارد که به صورت جزیره ای و مستقل از یکدیگر فعالیت دارند. این مسئله باعث شده است تا این سامانه‌ها در برخی بخش‌ها دارای اطلاعات متناقضی نسبت به دیگری باشند. مثلاً ممکن است در سامانه نام گذاری معابر، نام کوچه ای تغییر کرده باشد در حالی در سامانه شهرسازی نام قبلی همان کوچه نمایش داده می‌شود، که این موضوع باعث سرگردانی همشهریان می‌شود.
 
رئیس کمیسیون شهر هوشمند و بهبود روش‌ها گفت: در این سامانه‌ها بخشی از اطلاعات به صورت اختصاصی مربوط به همان سامانه است، اما بخشی دیگر با سامانه‌های مکان محور دیگر مشترک است. متأسفانه تاکنون در شهرداری با سامانه‌های مکان محوری مواجه بوده‌ایم که علی رغم درصدی اطلاعات مشترک و درصدی نیز اطلاعات مکمل کننده یکدیگر، تبادل اطلاعاتی با هم ندارند!
 
تجملیان ادامه داد: در کمیسیون شهر هوشمند درخواست شد تا تحت استانداردهای رایج رابط‌های تبادل اطلاعات بین سامانه‌ها (موسوم به API)، هرکدام از سامانه‌ها مأخذ بخشی از اطلاعات برای دیگر سامانه‌های مکان محور باشند. به این صورت به تدریج شاهد آن خواهیم بود که سامانه‌ها از شیوه جزیره ای به شیوه متحد و یک پارچه تبدیل خواهند شد تا به شهروندان خدمات بهتری ارائه شود.

سید محمد جواد عرفانفر

 

 

ارائه خدمات بهتر به شهروندان با برقراری ارتباط اطلاعاتی بین سامانه‌های مکان محور شهر،  تجملیان رئیس کمیسیون شهر هوشمند و بهبود روش‌ها

0 دیدگاه39 بازدید
دیدگاه ها
هیچ نظری یافت نشد

مهمترین اخبار


تبلیغات - ۱