آسیانیوز

نسخه آزمایشی

سیاسی

علت کناره گیری ناگهانی مقتدی صدر از سیاست/آغاز تغییر رژیم در عراق؟

زمان انتشار :
دوشنبه، 7 شهریور 1401-18:31

منبع خبر :
آسیانیوز

کد گزارشگر :
213

در حالی که مقتدی صدر، روحانی شیعه عراق و رهبر جریان صدر اعلام کرده است که به طور دائم از سیاست کناره‌گیری می‌کند، یک مقام عراقی تاکید کرد که این اقدام آقای صدر ممکن است فراتر از یک تهدید باشد و وی درصدد باشد که نظام عراق را سرنگون کند.

علت کناره گیری ناگهانی مقتدی صدر از سیاست/آغاز تغییر رژیم در عراق؟ asianews

به گزارش آسیانیوز، مقتدی صدر، روحانی بانفوذ شیعه عراق و رهبر جریان صدر اعلام کرده است که به طور دائم از سیاست کناره‌گیری می‌کند. آقای صدر همچنین از تعطیلی بیشتر موسسات وابسته به این جریان عراقی خبر داده است. روز دوشنبه توییتر منتسب به متقدا صدر نیز در پستی این خبر را تایید کرد.

همزمان از بغداد گزارش شده که طرفداران صدر لحظاتی بعد از اعلام تصمیم او، به کاخ دولتی در پایتخت یورش برده‌اند.

پیشتر هم نیروهای امنیتی عراق، قانون منع «کامل» تردد در پایتخت را اعلام کردند و از تمامی تظاهرکنندگان خواسته بودند منطقه سبز امنیتی را ترک کنند.

ائتلاف سیاسی صدر در اتنخابات سال گذشته عراق بیشترین کرسی‌های پارلمان را تصاحب کرد، اما از آن زمان تا کنون هیچ گروه سیاسی دولتی را در این کشور به رسمیت نشناخته و این کشور در خلاء سیاسی به سر می‌برد.
حدود دو ماه پیش تمامی نمایندگان پارلمان حامی مقتدی صدر به درخواست او استعفا کردند.
اعلام خبر تصمیم مقتدی صدر برای کناره‌گیری از سیاست، بلافاصله بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی و عربی و فارسی زبان داشت.

این در حالی است که مقتدی صدر بدون شک یکی از مهمترین بازیگران سیاست عراق پس از ۲۰۰۳ بوده است. وی به طور همزمان در تشکیل دولتهای پیاپی عراق و راهپیمایی‌های اعتراض‌آمیز و فعالیتهای شبه نظامیان شیعی فعال بوده است.

او از رهبران سیاسی شیعه به دلیل عدم توجه به درخواست‌های او برای اصلاحات انتقاد کرد.چند ماه پیش نمایندگان صدر در پارلمان عراق، پس از شکست در تشکیل دولت استعفا دادند.

بن‌بست سیاسی بین او و رقبای شیعه نزدیک به ایران، سبب شده عراق طولانی‌ترین دوره بدون دولت را از سر بگذارند. حامیان آقای صدر چند هفته پیش پارلمان را اشغال کردند و در نزدیکی ساختمان‌های دولتی تظاهرات بر پا کردند.
این اعتراضات عملا روند انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر جدید را متوقف کرد.
اعلامیه روز دوشنبه این نگرانی را ایجاد کرده است که حامیان صدر ممکن است اعتراضات خود را تشدید کنند و به مرحله جدیدی از بی‌ثباتی در عراق دامن بزنند.

همچنین با «کناره‌گیری» مقتدی صدر از صحنه سیاست، به نظر می‌رسد او می‌خواهد بی‌نیاز از تعامل با جامعه بین‌المللی و گروه‌های سیاسی در عراق ، جنبشی را که او «انقلاب محرم» خوانده پیش ببرد. البته این اولین بار نیست که او تهدید می‌‌کند که گامی رادیکال برخواهد داشت.

برای مثال او پیش از انتخابات ۱۰ ماه پیش عراق اعلام کرد که «صدریها» در این رای‌گیری شرکت نخواهند کرد؛ چیزی که در آن زمان باعث شد برخی از کشورها و گروه‌ها از جمله ایران و رهبران احزاب نزدیک به تهران پا در میانی و رایزنی کنند تا او را به میدان بازگردانند. هرچند در آن موقع هم این اقدام آقای صدر به عنوان تهدید و فشار بیشتر بر گروه‌های رقیب تعبیر شد.

با این حال یک مقام ارشد عراقی به شرط فاش نشدن اسمش به دلیل حساسیت ها گفته است که این بار بشدت این نگرانی وجود دارد که این اقدام فراتر از یک تهدید باشد و صدر بخواهد آنطور که گفته «نظام عراق را سرنگون کند.» که این نکته به احتمال قوی به معنی بالاتر رفتن تنش‌ها و «خونریزی» ممکن است باشد. به خصوص که الان گروه‌های هم پیمان با ایران در بخش دیگری از بغداد برای «حفظ نظام» از روزها پیش تظاهرات و تفحص برپا کرده‌ا/

0 دیدگاه133 بازدید
دیدگاه ها
هیچ نظری یافت نشد