آسیانیوز

نسخه آزمایشی

سیاسی

برجام بار دیگر به محاق رفت/ایران گفت فعلا پاسخ آمریکا را نمی دهد

زمان انتشار :
یکشنبه، 6 شهریور 1401-21:42

منبع خبر :
آسیانیوز

کد گزارشگر :
213

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد اینکه جمهوری اسلامی ایران چه زمانی پاسخ آمریکا را می‌دهد، گفت: موضوع پاسخ طرف آمریکایی در جلسات تخصصی و کارشناسی در حال بررسی است، زمان مشخصی را نمی‌توانم اعلام کنم.

برجام بار دیگر به محاق رفت/ایران گفت فعلا پاسخ آمریکا را نمی دهد asianews

به گزارش آسیانیوز، وزارت خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد که نمی‌توانیم زمان مشخصی برای پاسخ به آمریکا تعیین کنیم.

در حالی که وب‌سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی اعلام کرده بود بررسی پاسخ‌های آمریکا حداقل یک هفته زمان می‌برد، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، گفت نمی‌تواند زمان مشخصی را برای اینکه چه زمانی پاسخ ایران داده خواهد شد، اعلام کند.

حساب توییتری سایت نور نیوز روز یکشنبه ششم شهریور نوشت: «بررسی دقیق پاسخ‌های آمریکا به محورهای اصلاحی ایران در خصوص ایده‌های هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپایی همچنان در سطوح کارشناسی در جریان است و این روند حداقل تا پایان هفته جاری ادامه خواهد داشت.»

البته خبرگزاری ایسنا نیز به نقل از «منابع مطلع» گزارش مشابهی را منتشر کرده است.

در پی این گزارش‌ها، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در گفت‌وگو با ایرنا در پاسخ به سوالی در مورد اینکه جمهوری اسلامی ایران چه زمانی پاسخ آمریکا را می‌دهد، گفت: «موضوع پاسخ طرف آمریکایی در جلسات تخصصی و کارشناسی در حال بررسی است، زمان مشخصی را نمی‌توانم اعلام کنم برای اینکه بگویم چه زمانی پاسخ ایران داده خواهد شد اما در اولین فرصتی که جمع‌بندی شکل بگیرد و جزئیات بررسی شود، پاسخ داده خواهد شد.»

او افزود موضوعات باقیمانده در ارتباط با روند مذاکرات، موضوعات زیادی نیست و بیشتر مسائل مرتبط با توافق برجام میان طرفین حل و فصل شده اما موضوعات باقیمانده، حساس و مهم و تعیین کننده‌اند.

روز دوم شهریور کنعانی از دریافت پاسخ آمریکا به طرح پیشنهادی اروپا خبر داده و اعلام کرده بود که دولت آمریکا به ‌نظرات ایران برای حل موضوعات باقی‌مانده در مذاکرات احیای برجام پاسخ داده است.

پس از آن شبکه العربیه گزارش داد آمریکا هیچ کدام از «خواسته‌های اضافی ایران» برای احیای برجام را نپذیرفته و در پاسخی که به اتحادیه اروپا ارائه داده، تاکید کرده غنی‌سازی اورانیوم ایران نباید از چهار درصد فراتر برود.

مقامات جمهوری اسلامی اما این خبر و خبرهای مشابه را تکذیب کردند.

در حالی که هنوز موضع ایران به پاسخ آمریکا اعلام نشده روزنامه کیهان،از تیم مذاکره اتمی خواست که «قید مذاکرات را بزند».

این روزنامه نوشت توافق اتمی باعث لغو تحریم‌ها نمی‌شود و «در ‌خوش‌بینانه‌ترین حالت تحریم‌ها به یک بهانه تعلیق و به بهانه دیگر اعمال می‌شوند» و این ایران است که باید در «دور باطل» تحریم و مذاکره برای لغو تحریم «حوزه مذاکرات را از هسته‌ای به موشکی، منطقه‌ای، حقوق‌بشر و... افزایش دهد».

روزنامه کیهان در سرمقاله خود «لغو تحریم با مذاکره» را یک «طعمه» خواند و از دولت خواست که «قید این طعمه را بزند» و وقت خود را صرف «خنثی‌‌سازی» تحریم‌ها کند.

این روزنامه روز شنبه نیز در مطلبی خواستار آن شده بود که توافق احتمالی دو ماه به تاخیر بیفتد و نوشت که در این مدت اوضاع از زمین تا آسمان تغییر خواهد کرد.

روزنامه جمهوری اسلامی نیز در سرمقاله خود بر اساس گزارش‌های رسانه ای منتشر شده نوشت: «موارد مهمی از خواسته‌های ایران مورد قبول آمریکا واقع نشده است.»

این روزنامه تاکید کرد که در این صورت «مذاکرات برجامی باز هم به محاق می‌رود و وعده‌ای که مذاکره‌‌کنندگان به عنوان نمایندگان کشورهای عضو برجام مبنی بر امضا توافق در این هفته داده‌اند، محقق نخواهد شد.»

جمهوری اسلامی در عین حال نوشت که آمریکا وعده داده توافق جدید را در کنگره تصویب کند. این روزنامه افزود: «اگر آمریکا به این وعده عمل کند، یکی از خواسته‌های مهم برجامی ایران برآورده شده و این، یک گام به جلو برای رسیدن به توافق محسوب خواهد شد.»

پس از آن که روزنامه جمهوری اسلامی این مطلب را منتشر کرد، ایرنا به نقل از یک منبع مطلع نوشت: «محتوای منتشر شده هیچ نسبتی با واقعیت پاسخ آمریکا ندارد و مملو از داده‌های نادرست و کذب است.»

مذاکرات مقامات آمریکا و اسرائیل درباره توافق احتمالی ادامه دارد و در همین حال شبکه کان اسرائیل گزارش داد که انتظار می‌رود جو بایدن و یائیر لاپید علاوه ‌بر گفت‌وگوی تلفنی طی روزهای آینده، ۲۹ شهریورماه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار کنند.

از سوی دیگر، رسانه‌های اسرائیل خبر دادند که بر اساس تخمین سازمان اطلاعات خارجی این کشور (موساد)، توافق احتمالی اتمی میان ایران و کشورهای غربی در چند روز یا چند هفته آینده امضا خواهد شد./

0 دیدگاه115 بازدید
دیدگاه ها
هیچ نظری یافت نشد