آسیانیوز

نسخه آزمایشی

سیاسی

رییس موساد: حتی با احیای برجام علیه جمهوری اسلامی اقدام می کنیم/سستی جو بایدن در امضای پایانی مذاکره!

زمان انتشار :
جمعه، 4 شهریور 1401-0:41

منبع خبر :
آسیانیوز

کد گزارشگر :
213

در حالی که گفته شده انتقادات شدید اسرائیل سبب سست شدن امضای برجام از سوی آمریکا شده است، رییس موساد نیز مدعی شد به دلیل عجله آمریکا برای رسیدن به یک توافق «وحشتناک» با ایران، اسرائیل برای حفاظت از منافع امنیتی علیه جمهوری اسلامی اقدام خواهد کرد.

رییس موساد گفت با احیای برجام اسرائیل علیه جمهوری اسلامی اقدام می کند asianews

به گزارش آسیانیوز، رییس موساد ضمن انتقاد از آمریکا به دلیل عجله برای رسیدن به یک توافق «وحشتناک» با ایران، مدعی شد این توافق جدید مانع از اقدام سازمان او علیه جمهوری اسلامی برای حفاظت از منافع امنیتی اسرائیل نخواهد شد. او افزود: «اسرائیل توافقی را امضا نکرده و مجاز است به هر طریق ممکن از خود دفاع کند»

این در حالی است که اسرائیل امروز از پذیرفته شدن خواسته‌هایش درباره توافق اتمی از سوی واشینگتن نیز خبر داد.

نخست وزیر اسرائیل تأثیر سفر مشاور امنیت ملی این کشور به واشینگتن بر مواضع آمریکا را «مثبت» خواند و از پذیرش بخش زیادی از خواسته‌های تل‌آویو درباره توافق اتمی با ایران از سوی ایالات متحده آمریکا خبر داد.

یائیر لاپید مدعی شد که آمریکا بخش گسترده‌ای از موارد مد نظر اسرائیل را در پیش‌نویس توافق اتمی با ایران لحاظ کرده است.

او اضافه کرد: «این یک تغییر خوشایند است. گفت‌وگو با آن‌ها خوب است و ما به آن ادامه خواهیم داد.»

لاپید اما کماکان توافق احتمالی با ایران را «یک معامله بد» خواند.

او یک روز پیش از این سخنان گفته بود توافق هسته‌ای با ایران سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار برای بی‌ثبات کردن خاورمیانه به حساب این کشور می‌ریزد.

وب‌سایت اکسیوس نیز به نقل از سه مقام اسرائیلی خبر داد نگرانی‌های مقام‌های این کشور درباره امتیازات احتمالی داده شده از سوی آمریکا به ایران در مذاکرات احیای برجام، پس از دیدار مشاور امنیت ملی اسرائیل با مقام‌های آمریکا کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، مقام‌های آمریکا اعلام کرده‌اند برای بستن پرونده سایت‌های مشکوک ایران، به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فشار نخواهند آورد و موضع خود را درباره ممنوعیت تجارت با شرکت‌های طرف معامله با سپاه پاسداران تغییر نخواهند داد.

در همین حال رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در مصاحبه با شبکه فرانس ۲۴ تأکید کرد تهران هنوز توضیح روشنی درباره سایت‌های مشکوک خود نداده است.

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین روز پنج‌شنبه سوم شهریور با انتشار تصویری در توئیتر، از جلسه خود با رئیس سازمان اطلاعات خارجی (موساد) درباره مسائل امنیتی و توافق احتمالی با ایران خبر داد.

او نوشت: «ما از هر طریقی برای جلوگیری از تبدیل ایران به یک کشور اتمی تلاش خواهیم کرد.»

در همین حال بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، بامداد روز پنج‌شنبه برای دیدار و مذاکره با مقام‌های آمریکایی به واشینگتن سفر کرد.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر سابق اسرائیل و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین و رهبر اپوزیسیون پارلمانی اسرائیل نیز از توافق احتمالی با ایران انتقاد کرده‌اند.

0 دیدگاه146 بازدید
دیدگاه ها
هیچ نظری یافت نشد