آسیانیوز

نسخه آزمایشی

یزد

همزمان با هفته دولت 120 طرح برق مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت / هزار مشترک یزدی مشمول تخفیف شده اند

زمان انتشار :
پنجشنبه، 3 شهریور 1401-0:17

منبع خبر :
آسیانیوز

کد گزارشگر :
306

یزد - مدیر عامل شرکت توزیع برق استان گفت : همزمان با هفته دولت امسال ۱۲۰ طرح برق با اعتباری معادل یک هزار و ۳۷۰ میلیارد ریال مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت

رسانه جدید

آسیانیوز / یزد ؛ علی جم  در نشست خبری به مناسبت هفته دولت ضمن گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، به تشریح طرح‌های برق رسانی آماده بهره برداری در هفته دولت پرداخت و گفت: طرح های هفته دولت امسال را به تفکیک شامل ۲۷ طرح برق رسانی روستایی با اعتبار ۱۴۰ میلیارد ریال، تامین روشنایی معابر با اعتبار ۴۰۰ میلیون ریال، اصلاح و بهینه سازی شبکه با سرمایه گذاری ۳۶۰ میلیارد ریال و توسعه و ایجاد شبکه در مناطق شهری و ورستایی با اعتبار ۴۸۰ میلیارد ریال ذکر کرد.

وی با بیان اینکه تعداد مشترکین برق استان یزد از ۷۴۵ هزار مشترک فراتر رفته است، بیشترین آنها به میزان ۶۰۰ هزار مشترک را مربوط به بخش خانگی و از لحاظ فروش،بخش صنعتی ذکر کرد.

جم  اظهار کرد: از مجموع یک هزار و ۳۰ روستای استان ۹۷۹ روستا دارای برق هستند که ۹۹.۷۴ درصد آنها را شامل می‌شود. همچنین از مجموع دو هزار و ۲۸۶ چاه کشاورزی حدود ۹۷ درصد از تعما برق برخوردار هستند.

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان یزد بیان داشت : براساس مشوق های مصرف برق، ۷۵ هزار مشترک یزدی مشمول تخفیف به مبلغ چهار میلیارد تومان از این طریق شده‌اند .

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد: تعداد نیروگاه‌های تجدید پذیر استان در حوزه توزیع برق استان را شامل ۳۷۰ مورد نیروگاه کوچک به ظرفیت قریب ۳ مگاوات و سه نیروگاه بزرگ به قدرت ۹ مگاوات عنوان  کرد و گفت: خوشبختانه استان یزد از مجموع ۴۰۸ مگاوات تولید نیروی خورشیدی کشور مجموعاً ۸۹ مگاوات را به خود اختصاص داده و از این حیث رتبه اول کشور را در اختیار دارد.

جم تعداد نیروگاه‌های تولید پراکنده توزیع برق استان را ۱۰ مورد با ظرفیت ۴۴ مگاوات ذکر و اضافه کرد: خوشبختانه برخلاف سال گذشته که شاهد خاموشی‌ها و نارضایتی مردم به دلیل ناترازی تولید و مصرف برق بودیم، امسال با تدابیر اندیشیده شده در دولت جدید در حالی اواخر دوران پیک برق را سپری می‌کنیم که خاموشی ناشی از کمبود برق را نداشته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: پیک برق کشور در ۲۷ مردادماه امسال اتفاق افتاد که به ۶۴ هزار و ۵۰۰ مگاوات رسید و این رقم در استان یزد ۲۰۵۹ مگاوات وات بود. جم به ابلاغ مشوق های وزارت نیرو در رابطه با کاهش مصرف خانگی مانند طرحهای ۵=۱ وزارت نیرو، گفت: در استان یزد ۷۵ هزار مشترک مشمول تخفیف به مبلغ چهار میلیارد تومان از این طریق شده‌اند.

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان یزد تصریح کرد: طرحهای حوزه برق استان در چهار محور برق توسعه و احداث شبکه در مناطق شهری و روستایی، برق رسانی به روستاها، بهینه سازی شبکه‌ها در حوزه روستایی و شهری و تامین روشنایی شهرها و روستاها افتتاح خواهند شد.

وی در همین رابطه به برنامه دولت برای ایجاد ۳۵ هزار مگاوات نیروگاه برق طی مدت چهار سال که ۱۰ هزار مگاوات آن تجدیدپذیر است، اشاره کرد و دو هزار مگاوات در این بخش برای استان یزد برنامه ریزی شده است.

جم با اشاره به مدیریت و صرفه جویی ۱۶۰ مگاواتی برق در این حوزه، راجع به اقدامات صورت گرفته در این رابطه اظهار کرد: خوشبختانه علاوه بر همکاری در بخش خانگی، در تابستان امسال نیز همکاری صنایع را داشتیم و این در حالی بود که صنایع استان نیز با توجه به جلوگیری از خاموشی به رغم کاهش بار ابراز رضایت کردند.

وی با اشاره به مصوبه دولت در زمینه کاهش ساعات تقریباً یک ساعتی ادارات، از کاهش ۳۰ مگاواتی مصرف برق در استان از طریق اجرای این مصوبه خبر داد.

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان یزد مجموع کاهش بار در توزیع برق استان را ۱۸۰ مگاوات خواند و افزود: علاوه بر ۳۰ مگاوات صرفه جویی در بخش ادارات، ۱۳۰ مگاوات با همکاری صنایع، ۵ مگاوات در بخش کشاورزی و دو مگاوات از طریق رمز ارزها و ۱۳ مگاوات از طریق کاهش روشنایی نامتعارف معابر بوده است.

سید محمد جواد عرفانفر

 

 همزمان با هفته دولت 120 طرح برق مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت /  هزار مشترک یزدی مشمول تخفیف شده اند ، علی جم مدیر عامل شرکت توزیع برق استان

 

 

0 دیدگاه53 بازدید
دیدگاه ها
هیچ نظری یافت نشد